'

POGODA

ZAPYTAJ O NOCLEG

Data przyjazdu
Data wyjazdu

LOKALIZACJA

UDOSTęPNIJ

NEWSLETTER

Licznik: 39420

Walory klimatyczne


Dolina Bobru
Barcinek.Jezioro Pilchowickie.
Barcinek.Panorama z punktu widokowego.
Jezioro Pilchowickie. Barcinek.
Park Krajobrazowy Doliny Bobru.
Barcinek .Reklama przedwojenna.
Sanatorium w Barcinku.Widokówka.
Sanatorium Barcinek.Widokówka.
Barcinek-pocztówka.
Sanatorium w Barcinku.


                WALORY  KLIMATYCZNE  MIEJSCOWOŚCI BARCINEK 
                   położonego w Karkonoszach i Górach Izerskich

Ogromną zaletą miejscowości Barcinek jest wystepujący tutaj  klimat wspomagający leczenie górnych dróg oddechowych, co jest ważne dla wszystkich osób, ale szczególnie dla dzieci i osób starszych.

  Z tego powodu już w 1887 r.  w Barcinku wybudowano sanatorium chorób górnych dróg oddechowych, które to choroby leczono skutecznie klimatem i hydroterapią  aż do 1990 r. 

Twórcą sanatorium był Szwajcar Richard Brewhaus. 

Stwierdził on, że klimat Barcinka ma pewne analogie z modnym alpejskim kurortem uzdrowiskowym  Davos  w Szwajcarii.

Bibliografia: Słownik geografii turystycznej Sudetów – 4 – Kotlina Jeleniogórska – pod redakcją Marka Staffy – 1999r.

  Sanatorium  z  powodu doskonałych warunków pobytowych i uzdrawiającego klimatu przyciągało  wielu kuracjuszy i uchodziło za bardzo nowoczesne. W tym czasie wzrosła popularność Barcinka wśród turystów, gdyż doskonałe walory klimatyczne pomagały im wracać do zdrowia.

  
Od 1935 r. sanatorium przekształcono w ośrodek wypoczynkowy dla oficerów Luftwaffe i od tamtej pory przestał być dostępny dla zwykłych kuracjuszy.

Po II wojnie przywrócono działalnośc sanatoryjną. Początkowo leczono tutaj funkcjonariuszy UB, a następnie ośrodek przekształcono na oficjalne sanatorium MSW. 

Co ciekawe, mimo zamkniętego charakteru sanatorium, Zarząd Państwowych Uzdrowisk Dolnośląskich w Solicach Zdroju (dzisiejsze  Szczawno Zdrój) wydał informator, w którym polecano łagodny, oszczędzający klimat uzdrowiska, oraz zachęcano do odwiedzenia go przez chorych na gruźlicę płuc.

Informator ten  firmowała także Dyrekcja Państwowego Sanatorium dla płucno – chorych w Korczakowie (pierwsza powojenna nazwa Barcinka).

Sanatorium działało do 1990 r., zostało przeniesione do Cieplic Zdroju, po czym nigdy na swoje miejsce nie powróciło. Budynki sanatorium popadły w kompletną ruinę. 

Pozostał jednak niezmiennie ten sam leczniczy i uzdrawiajacy klimat Barcinka, który  jak wykazano powyżej doskonale wpływa na poprawę stanu zdrowia  w chorobach górnych dróg oddechowych. Ponadto Barcinek położony jest w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru.
Na fotografiach najbliższe otoczenie krajobrazowe Obiektu i dawne Sanatorium.

      

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO WYPOCZYNKU W TYM LECZNICZYM KLIMACIE   WŁAŚNIE W BARCINKU  -  W NASZYM  OBIEKCIE  NAD POTOKIEM GÓRSKIM.


          ZAPRASZAMY.  CZEKAMY NA WAS.  DO ZOBACZENIA WKRÓTCE.